Je relaxačná hudba liek?

Relax - príroda
Relax – príroda

Príjemná hudba hrajúca v prostredí masážneho salónu, wellnesu, alebo pri cvičení je už takmer tradíciou. Ide však len o zvyk, alebo o nezanedbateľnú súčasť relaxu?

Poďme sa pozrieť na pár faktov o hudbe samotnej. Vedecky je dokázané, že hudba vyvoláva v našom mozgu pocit radosti, smútku a túžby. Ovplyvňuje priamo naše pocity, čo sa výrazne odzrkadľuje podľa nálady, ktorú v nás umocní.

Pre správne naladenie sa, je dôležité vybrať správny druh hudby. Istotne poznáte ľudí, ktorí radi „relaxujú“ počúvaním rapu, techna, alebo ľudoviek. Každý má svoj vkus, všakže 🙂 . Mnoho ľudí si neuvedomuje, ako dôležitá je hudba hrajúca v pozadí spievaného textu. Práve tá ovplyvňuje naše emócie omnoho viac, ako text samotný.

Relax_2

Rozhodujúcim faktorom je harmonickosť hudby. Harmonickú hudbu spoznáte jednoducho. Nie, nie ste divní ak si občas zaspievate, alebo zatancujete do rytmu. Jej rytmus je podobný intenzite tlkotu srdca, hudba v pozadí ľahká a príjemná. Naopak, silné údery (basy), náhle zmeny tempa a tónov sa tejto intenzite vyhýbajú a pôsobia na nás negatívne.

Počúvaním obľúbenej hudby vzniká v mozgu endorfín, teda hormón, ktorý Vás doslova nakopáva, poskytuje pocit eufórie a šťastia. Samozrejme, ako to však súvisí s relaxačnou hudbou? Jednoducho. Rozdiel medzi štandardnou päť minútovou skladbou od obľúbeného interpreta a relaxačnou hudbou trvajúcou súvisle i pol hodiny je obrovský. Čím viac sa započúvate do harmonickej melódie hudby, tým viac sa znižuje hladina adrenalínu (stresového hormónu). Vaše telo sa dokonale uvoľní. Počas počúvania máte práve z tohoto dôvodu pocit vnútorného pokoja, vyrovnanosti, zabúdate na starosti, zažívate nevšedné uvoľnenie, prísun kreativity a harmóniu. Vnútorný pokoj je základom kvalitného a vyrovnaného života.

Relaxačná hudba vychádza väčšinou z nástrojov pochádzajúcich z ďalekej Indie, Číny, prípadne blízkeho východu. Ide o nástroje paixiao, pipa, guzheng, gaohu, v skladbách sú použité i naturálne zvuky tečúcej vody, vetra, spev vtákov a iných zvukov prírody.  Človek sa cíti ako v centre diania, myseľ upustí od starostí a telo sa uvoľní. Pre terapiu skvelý nástroj na podporenie skvelého účinku 🙂 .

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Solve : *
2 + 25 =